تبلیغات
حدیث - 25 شوال ، 8 شوال ، ... و جسارتی جدید !

این دو تاریخ ارتباطی ویژه با امام جعفر صادق علیه السلام دارد.

25 شوال : شهادت امام صادق علیه السلام توسط منصور دوانیقی

8 شوال : تخریب حرم امام در بقیع به دست وهابیون

سوال این جاست !

آیا ظلم به امام تمام شده یا هنوز هم ادامه دارد؟

جواب این سوال را در کجا پیدا کنیم ؟ معلوم است ! جواب سوال را می گویم معلوم است .نگاهی به خود و اطرافمون بیندازیم .

ببینیم چگونه حرف ها و توصیه های امام رو یا بی توجهی کرده ایم و یا از اونها سوء استفاده !!!

بی توجهی رو که خیلی ها قبول دارن، اما سوء استفاده ؟ چه طوری ؟

امام علیه السلام به عنوان خلیفه پیامبر و حجت خدا کلام شان نور و مشکل گشاست اما نه با هدف و اغراض ناصواب!

منظورم اینه که نه امام خود به قصد و غرض حرف میزنند و نه این اجازه رودادن که از کلام نورانی شون این سوءاستفاده بشه .

این ظلم، فاحش و چه بسا مخرب تر و اثرش ویرانگر تر از دو حادثه مطرح شده باشه .

سوء استفاده از کلام امام برای پیشبرد اهداف غیر خدایی خود !

امام علیه السلام به خیلی چیزها امر و از خیلی کارها نهی فرموده اند که نه اوامر و نواهی حضرت رو می دانیم و نه عمل می کنیم، اما نگاه می کنیم و از میان سخنان امام جمله ای را پیدا کرده تا بدان وسیله کار خود رو به جلو پیش ببریم. آیا این کار درست است ؟

امام صادق علیه السلام فرمود :

صَاحِبُ النِّیَّةِ الصَّادِقَةِ صَاحِبُ الْقَلْبِ السَّلِیمِ لِأَنَّ سَلَامَةَ الْقَلْبِ مِنْ هَوَاجِسِ الْمَحْذُورَاتِ بِتَخْلِیصِ النِّیَّةِ لِلَّهِ تَعَالَى فِی الْأُمُورِ كُلِّهَا قَالَ اللَّهُ تَعَالَى‏ یَوْمَ لا یَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُونَ. إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ‏ وَ قَالَ النَّبِیُّ ص نِیَّةُ الْمُؤْمِنِ خَیْرٌ مِنْ عَمَلِهِ وَ قَالَ ص إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّیَّاتِ وَ لِكُلِّ امْرِئٍ مَا نَوَى فَلَا بُدَّ لِلْعَبْدِ مِنْ خَالِصِ النِّیَّةِ فِی كُلِّ حَرَكَةٍ وَ سُكُونٍ لِأَنَّهُ إِذَا لَمْ یَكُنْ بِهَذَا الْمَعْنَى یَكُونُ غَافِلًا وَ الْغَافِلُونَ قَدْ ذَمَّهُمُ‏ اللَّهُ تَعَالَى فَقَالَ‏ إِنْ هُمْ إِلَّا كَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِیلًا وَ قَالَ‏ أُولئِكَ هُمُ الْغافِلُونَ‏ ثُمَّ النِّیَّةُ تَبْدُو مِنَ الْقَلْبِ عَلَى قَدْرِ صَفَاءِ الْمَعْرِفَةِ وَ تَخْتَلِفُ عَلَى حَسَبِ اخْتِلَافِ الْإِیمَانِ فِی مَعْنَى قُوَّتِهِ وَ ضَعْفِهِ وَ صَاحِبُ النِّیَّةِ الْخَالِصَةِ نَفْسُهُ وَ هَوَاهُ مَعَهُ مَقْهُورَتَانِ تَحْتَ سُلْطَانِ تَعْظِیمِ اللَّهِ تَعَالَى وَ الْحَیَاءِ مِنْهُ وَ هُوَ مِنْ طَبْعِهِ وَ شَهْوَتِهِ وَ مُنْیَةُ نَفْسِهِ مِنْهُ فِی تَعَبٍ وَ النَّاسُ مِنْهُ فِی رَاحَة

حضرت صادق‏ (علیه السلام) فرمود: كسى كه نیتش صاف و درست و صادق است آن شخصى باشد كه قلبى سالم و دلى پاك دارد، زیرا كه سالم ماندن از خاطرات و اندیشه‏هاى سوء و نامطلوب به هنگام خالص كردن نیت است براى خدا در همه امور و اعمال. رسول اكرم (ص) فرمود نیت شخص مؤمن بهتر است از عمل او و فرمود: تمام اعمال به واسطه قصدها و نیتها امتیاز پیدا مى‏كنند و براى هر شخصى است آنچه نیت مى‏كند. پس لازمست كه هر بنده‏اى از بندگان خدا نیت خود را در حركات و سكنات و اعمال خود خالص و صاف كند، زیرا در غیر این صورت از جمله غافلین محسوب شده و به اقتضاى بندگى خود رفتار نخواهد كرد، و خداوند متعال غافلین را در قرآن مجید معرفى مى‏فرماید كه- آنان مانند چهارپایان هستند و بلكه در سلوك گمراهترند- آنان غافل‏اند. نیت به اندازه خلوص و به میزان صفاء معرفت، از قلب ظاهر مى‏شود و به اختلاف مراتب ایمان (یا به اختلاف اوقات) از لحاظ قوت و ضعف آن مختلف مى‏شود. و كسى كه نیت خالص دارد: نفس و هوى او هر دو در مقابل‏ حیاء و تعظیم پروردگار مغلوب و مقهورند. و این آدم كه به مقام نیت خالص رسیده است، از جهت خواهشها و درخواستهاى طبیعت و شهواتش و آرزوهاى نفسانى خود پیوسته در رنج و تعب است، و باید بر خلاف مقتضیات طبیعت و بر خلاف شهوات نفسانى و بر خلاف آنچه نفس او درخواست و آرزو مى‏كند، رفتار كرده، و در عین حال حقوق آنها را تا آنجا كه مى‏باید حفظ كند، ولى دیگران از این آدم و از شر و آزار او در آسایش و امن هستند، زیرا او از كسى توقع و چشم طمع و امیدى نداشته و دست تعدى و ظلم به طرف كسى دراز نمى‏كند.

 

و اما حرف از جسارت جدید :

در حال نوشتن این مطلب بودم که خبر از جسارتی جدید و با شیوه ای کهنه منتشر شد.

توهین به ساحت مقدس با ارزش ترین داشته ی مسلمانان ؛ رسول گرامی و پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله . آن هم در سالروز شهادت صادق آل محمد سلام الله علیه .

فقط می توان گفت :

انا لله و انا الیه راجعون

آجرک الله یا بقیة الله

طبقه بندی: مناسبت ها، 
برچسب ها: 25 شوال، 8 شوال، شهادت امام صادق، توهین به پیامبر اسلام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 23 شهریور 1391 | توسط : مهاجر محدث