تبلیغات
حدیث - کشت های آماده و بذرهایی آلوده!

سلامی دوباره به همه دوستان

هفته گذشته در نوشتاری کوتاه، با نقل بیانی رسا از امام باقر (علیه السلام)، درباره تاثیر شدید رسانه های هجومی توضیحاتی عرض کردم. با توجه به اهمیت موضوع، مناسب دیدم که بار دیگر و از منظری تازه تر، درباره این موضوع نگارش کنم.

-----------------------------

إِنَّمَا قَلْبُ الْحَدَثِ كَالْأَرْضِ الْخَالِیَةِ مَا أُلْقِیَ فِیهَا مِنْ شَیْ‏ءٍ قَبِلَتْهُ فَبَادَرْتُكَ بِالْأَدَبِ قَبْلَ أَنْ یَقْسُوَ قَلْبُكَ وَ یَشْتَغِلَ لُبُّكَ...*

از وصایای جاودانه امیر بیان به فرزند برومندش، امام مجتبی (علیهما السلام):

قلب نوجوان چونان زمین كاشته نشده، آماده پذیرش هر بذرى است كه در آن پاشیده شود، پس در تربیت تو شتاب كردم، پیش از آن كه دل تو سخت شود، و عقل تو به چیز دیگرى مشغول گردد...

 -----------------------------

یکی از دوستانم تعریف می کرد: چند وقت پیش مسافرت رفته بودم و منزل یکی از اقوام نزدیک بودم. در اتاق پسر کوچکشان، چشمم به یک کارتن سی دی افتاد. خوب که نگاه کردم، دیدم حدود صد تا صد و پنجاه سی دی انیمیشن و بازیه! که از بس تماشا شده بودن، بیشترشان «خَش» خورده بودن! البته هم خانواده مذکور مذهبی بودند و هم انیمیشن ها و بازی ها دوبله و دارای مجوز ارشاد بودن!


کمی به فکر فرو رفتم. این وضع خانواده های مذهبی ماست، وای به حال اونایی که پای مذهب خانواده و مجوز انیمیشن هاشون لنگه!


دوران هفت تا پانزده سالگی، دوران یادگیری بچه هاست که در این دوران به شدت تقلیدگرا می شوند و زیرساخت های اعتقادی باورهایشان شکل می گیرد! حالا با یک حساب سر انگشتی (و البته با تسامح زیاد)، فرض کنیم بچه هفت ساله ای، در هر هفته، تنها 5 انیمیشن تماشا کند،  

در ماه می شود، 20 انیمیشن،

در سال می شود، 240 انیمیشن،

و در طول 8 سال (یعنی تا سن 15 سالگی و اول بلوغ و تکلیف پسرها) می شود، 1920 انیمیشن!

اگر هر انیمیشن را هم 60 دقیقه در نظر بگیریم، می شود 115200 دقیقه!


آیا می دانید با 115200 دقیقه فیلم که برای خط به خط دیالوگ هایش برنامه ریزی های حساب شده و دقیقی صورت می گیرد، چقدر می توان در ذهن پاک و روح بی آلایش این طفل نوپا نفوذ کرد؟!


اشتباه نشود! بحث این نیست که همه انیمیشن های غربی ضد دینی اند (که البته برخی از آنها یقینا ضد دینی اند و به قصد تخریب باورهای دینی ساخته می شوند)، عرض بنده اینست که انیمیشن های غربی نوعا به طور طبیعی حامل فرهنگ سرزمینشان اند؛ فرهنگ پوسیده غربی؛ از لباس های نیمه برهنه و اندام های برجسته شده و دوستی های عادی دختر پسرها گرفته تا رقص های مختلط همراه با موسیقی و موزیکال های به ظاهر شاد و نوشیدن شراب و چه و چه...


اگر باز هم تسامح بیشتری به خرج دهیم و تنها 50 درصد انیمیشن های پیش گفته را آلوده به ویروس فرهنگ پوسیده غربی بدانیم، به نظر شما، طفلی که با شروع هفت سالگی، به صورت ناخواسته، باورهایشان را از سخن و رفتار قهرمانان پوشالی این انیمیشن ها جستجو می کند، سر آخر به کجا خواهد رسید؟! محصول باور و اعتقاد این مزرعه پاک و تر و تازه که آماده شکوفا نمودن هر زرع مناسب و نامناسب است، چه خواهد بود؟!


آیا پس از این دوره 8 ساله ساخت باور و اعتقادش، و در اَوان 15 سالگی تکلیف و بلوغش، می توان به راحتی گذشته و با زبان معصومانه قدیمی اش، از حدود شرعی رابطه با نامحرم و حرمت موسیقی مطرب و حرمت نگاه نامشروع و مانند آن، با او سخن گفت؟!


او 8 سال است که در هر هفته اش، دست کم با 3 انیمیشنی که سرشار از فرهنگ پوسیده غربی بوده، خو گرفته! هر هفته در معرض بمباران پنهان مهاجمی آلوده قرار داشته! آیا می توان به راحتی و سر 15 سالگی تکلیف، این ذهن مسموم و مزرعه پر از علف هرز را متوجه حدود آسمانی و خطوط قرمز برنامه زندگی اش نمود؟!


نمی گویم نمی شود؛ اما می گویم سخت است! واقعا هم سخت است! مگر تربیت به همین کشکی یک امر و نهی ساده و عزیزم و دلبندم تمام می شود؟!


پدران و مادران عزیز! دلبندتان به خوراک روحی و سرگرمی نیاز دارد اما نه به یک کارتُن انیمشن و 115200 دقیقه فیلم سرشار از فرهنگ پوسیده غربی! 


ما هم جزو بچه های دیروز بودیم اما خوشبختانه از این هجوم وانفسا اندکی در امان بودیم و کمتر در این زمینه به مراقبت نیاز داشتیم، اما فرزندان امروز به چشمی مراقب و قلبی دلسوز و ذهنی دوراندیش نیازی لازم و ضروری دارند. هر خوراکی را در معرض شکم گشنه فرزندانمان قرار ندهیم که مسمومیت های فکری و آلودگی های روحی، به این سادگی ها قابل درمان نیست! کودکان و نوجوانانمان را دریابیم، پیش از آنکه غریبه ها بذر ناپاکشان را در این زرع پاک کشت نمایند!


----------------------------------

*  نهج‏البلاغة، نامه 31، ص 393

طبقه بندی: احادیث اخلاقی، 
برچسب ها: انیمیشن، فیلم، سریال، کاتون، جوان، نوجوان، تربیت، تربیت فرزند،
مطالب مرتبط: جان های تشنه و جام هایی آلوده!،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 18 آذر 1391 | توسط : حسین جوادی نیا