تبلیغات
حدیث - بابرکت ترین نوزاد، کودک ترین امام، جوان ترین شهید

بعد از سالها که پدرش صاحب فرزند نمی شد و مورد تمسخر مردم شهر قرار گرفته بود، خدای عزیز دوباره قصه ی زکریای نبی را تکرار کرد و به پدری پیر کودکی دردانه مرحمت کرد. پدر او را به یاد جد اطهرش محمد نام گذاشت(1)

اینقدر این کودک با برکت بود که پدر، همو که او را عالم آل محمد علیهم السلام میدانند، در باره اش فرمود:

« هذا المولود الذی لم یولد مولود أعظم بركة على شیعتنا منه‏ » (2) . این فرزند کسی است که هیچ تازه به دنیا آمده ای با برکت تر از او برای شیعیان ما نیست . آری؛ کودکی که محمد نام داشت و فرزند علی بن موسی علیه السلام بود با برکت ترین نوزادی بود که خدا به شیعیان مرحمت فرموده بود.

اما همین نوزاد دیری نپایید که در سن کودکی سایه امامت خود را بر عالمیان گستراند.

امامی که وقتی مخالفان در مقابل او قرار گرفتند، فکر می کردند با ابزار سوال و جواب او را در میدان مناظره با شکست مواجه می کنند ولی او با علم لا یتناهی خداوندی، که اینک در اختیار خود داشت تعجب همگان را برانگیخته و همه را به اعتراف بر حکومت علمی خود وادار ساخته بود.

و اما این بار نیز سپاه تاریکی، همان هایی که جهل و ظلمت همه ی سرمایه ی آنان بود، تاب تحمل نداشته و آهنگ جنایتی دیگر را نواختند.

همسری دوباره خیانت کرده و با مسموم کردن شوهر خود که اینک فقط  25 بهار را دیده بود، داغی جگر سوز را بر دل عاشقان جاودانه ساخت.

آری؛ پیشوای نهم شیعیان حضرت جواد الائمه،امام محمد تقی علیه السلام در سال 195 هـ . ق به دنیا آمده و در سال 203 هـ . ق و بعد از شهادت پدر گرامی شان امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام به امامت رسیده و در سال 220 هـ . ق با زهر و توسط ام الفضل ( دختر مامون عباسی) به شهادت رسیدند.

 

به جاست که در روز شهادت آن عزیز مظلوم، سلامی کوتاه در زیارت آن امام بخوانیم:

اللّهمّ صلّ على محمّد بن علیّ بن موسى علیهم السّلام، علم التقى، و نور الهدى، و معدن الوفى، و فرع الأزكیاء، و خلیفة الأوصیاء، و أمینك على وحیك. اللّهمّ فكما هدیت به من الضلالة، و استنقذت به من الجهالة، و ارشدت به من اهتدى، و زكّیت به من تزكّى.
فصلّ علیه أفضل ما صلّیت على أحد من أولیائك، و بقیّة أولیائك، إنّك عزیز حكیم‏. (3)

 

.....................................................................................................................................

1. نام گذاری کودک به نام های نیک از حقوق کودک بر والدین و نام گذاری پسر به محمد از مستحبات و سنت های نیکو است

2. الكافی ( شیخ کلینی ): ج 1/ 321، ح 9.

3. جمال الأسبوع ( سید ابن طاووس ): 295، س 13

طبقه بندی: مناسبت ها، 
برچسب ها: امام جواد، امام محمد تقی، ابن الرضا، شهادت، شهادت امام نهم، شهادت امام جواد، زیارتنامه امام جواد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 25 مهر 1391 | توسط : مهاجر محدث