تبلیغات
حدیث - بسم الله الرحمن الرحیم

با ارتحال پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله، دسترسی مردم به منبع دریافت وحی عملاً و به ظاهر منتفی شد و سوالی جدی که مطرح می شد این بود:

دین و آموزه ها و تبیین و توضیح آن را از کجا و توسط چه کسی دریافت کنیم ؟

نبی مکرم صلی الله علیه و آله قبل از مطرح شدن این سوال جواب آن را مطرح کرده بودند به عبارت دیگه جواب از سوال مقدر داده بودند.

حضرت مکرر فرموده بودند :

یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنِّی تَارِكٌ فِیكُمُ الثَّقَلَیْنِ‏ أَمَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا- كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی فَإِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْض‏ (1)

ای مردم ! بدرستی که من به زودی شما را ترک کرده و از میان شما می روم ولی در میان شما دو امانت گران بها و سنگین را به یادگار می گذارم که اگر به آنها تمسک کنید دچار انحراف و کجروی نمی شوید و آن دو چیز کتاب خدا و عترت من که همان اهل بیت من است، می باشد و این دو از هم جدا نمی شوند تا این که دوباره بر سر حوض به من ملحق شوند.

پس رسول خدا سلام الله علیه و علی آله با این مطلب مسیر را برای همه روشن کرده و چراغ فروزانی را برای همیشه دین جویان و دین پذیران افروختند.

قرآن که ثقل اکبر است در مرآ و منظر مردم بوده و هست و همه مسلمانان بر آن اتفاق دارند

اما عترت و اهل بیت پیامبر سلام الله علیهم اجمعین را فقط شیعیان پذیرفته و به معنای تمام، بدان پایبند بوده اند.

امروزه راه دست یابی به محضر اهل بیت پیامبر، گزارش هایی است که از رفتار، گفتار و تاییدات ایشان به دست ما رسیده که در اصطلاح به آن حدیث گفته می شود .

این مجموعه در نظر دارد با بازخوانی و نشر مجدد معارف حدیثی، قدمی ناچیز و به قدر توان و تکلیف بردارد

هذه بضاعتنا و بضاعتنا مزجاة

و تصدق علینا

 

 

*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*

پاورقی

1. بصائر الدرجات ج1 ، ص 412

 


برچسب ها: ثقلین، قرآن، حدیث، پیامبر، اهل بیت، شیعه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 16 شهریور 1391 | توسط : مهاجر محدث