تبلیغات
حدیث - در آسمان معرفت (شکوفه هایی از بوستان اخلاق)
سلام دوستان
سال ها قبل (به تاریخ 83/5/22) در اردویی که برای حفظ قرآن در شهرستان بناب تشکیل شده بود، خدمت یکی از اساتید اخلاق بودیم و سخنان ارزشمندی بیان نمودند؛ شکوفه هایی از این سخنان را انتخاب کردم و به رشته نگارش درآوردم و اینک بسان دسته گلی تقدیم خوانندگان ارجمند می کنم؛ امید که سودمند باشد و توشه راه قرار گیرد:باران رحمت الهی، علی الدوام، نازل می شود (یا دائم الفضل علی البریّة). ما خود با گناهان و غفلتها، مانع دریافت این رحمت، می شویم...

****************************

شهید بهشتی تعبیری دارند که: «بهشت را به بهاء می دهند و نه به بهانه». استاد ما (آیة الله سعادت پرور) می فرمود: «گرچه این فرمایش شهید بهشتی حق است و [برای دستیابی به بهشت] باید زحمت کشید اما واقع آنست که [بهشت را] به بهانه می دهند، نه به بهاء».

یک عمل کوچک و این همه ثواب و فضیلت! اصلا تعبیر بعضی آیات ارث بردن بهشت است. ارث، کسب فایده ای بدون زحمت است... [الَّذینَ یَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فیها خالِدُونَ(مؤمنون/11)؛ (وارثانى) كه بهشت برین را ارث مى‏برند، و جاودانه در آن خواهند ماند!)]

****************************

استجابت قبل از دعاست. اجابت آماده شده، بعد از ما خواسته اند؛ طلب کرده اند! در آیه أدعونی استجب لکم [پروردگار شما گفته است: «مرا بخوانید تا (دعاى) شما را بپذیرم، (غافر/60)] ، هیچ فاصله ای بین این خواست و آن استجابت نیست؛ نفرمود: أدعونی حتی استجب لکم.
هیچ دعایی بی اجابت نیست. ما در ظلماتیم و نمی توانیم آن خواست حقیقی را طلب کنیم. تشبیه مطلب آنست که برای طالب، آب میوه ای تهیه کرده اند و می گویند: بیایید، بردارید. یعنی مطلوب آماده شده، فقط طلب خواسته اند.

توضیح مطلب آنست که گاه چیزی می خواهیم که تالی فاسد دارد و ما جز خوبی اش را نمی بینیم، مثلا اجتهاد می خواهیم درحالی که خدای تعالی می داند اگر من مجتهد شوم، در مقابل ائمه (ع) می ایستم لذا به من بجای آن حاجت، طول عمر یا اولاد صالح می دهد؛ یعنی من در مصداق حاجت مورد نیازم، به خطا رفته ام و او حاجت صحیح را به من می دهد پس در هر حال، دعا مستجاب است.

باید به خدای تعالی اطمینان داشت.
دعایی در آخر نماز جعفر طیار وارد است که فقط در زاد المعاد مجلسی و مصباح شیخ آمده و آقای بهجت به آن دعا سفارش می کردند. در انتهای دعا آمده: به اجابت درخواستهایت، اطمینان داشته باش.

در نوجوانی با 10-15 نفر به یکی از ارتفاعات منطقه مان رفته بودیم. شب خورد و ما در بلندی ارتفاعات و جنگل ماندیم و گیر افتادیم و وحشت ما را فرا گرفته بود. یکی از بچه ها از خدا خواست ماشینی را برایمان بفرستد. بقیه شروع به تمسخر کردند که ماشین کجا و اینجا کجا؟! کالمحال بود آنجا ماشینی برسد. اما دیدیم بعد از چندی، نیسانی آمد و ما را سوار کرد.

دعا که می کنید یقین داشته باشید، جوابش آماده است.
از شما خواسته اند که بخواهید و دعا کنید. «ادعونی استجب لکم».
فرمود: انا عند ظنّ عبدی. (1)

40 متر خانه و 400 متر نزد او یکسان است و فرقی نمی کند. به خدای تعالی حسن ظن داشته باشیم (بهترین ها و بیشترین ها را از او بخواهیم).


پی نوشت
-------------------------
1- عن الرضا علیه السلام قال: أحسن الظنّ باللَّه، فإنّ اللَّه یقول: أنا عند ظنّ عبدی إن خیرا فخیرا و إن شرّا فشرّا. (الجواهر السنیة، كلیات حدیث قدسى‏/ص697)
از امام رضا علیه السلام نقل كرده كه فرمود: به خدا حسن ظن داشته باشید. زیرا خداوند مى‏فرماید كه: من مطابق گمان بنده ‏ام، در باره‏ اش عمل مى‏ كنم؛ اگر ظنش به من خوب باشد براى او خیر فراهم می کنم و اگر بد باشد، بد.
طبقه بندی: احادیث اخلاقی، 
برچسب ها: دعا، استجابت دعا، چرا دعایمان مستجاب نمی شود،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 29 مهر 1391 | توسط : حسین جوادی نیا