تبلیغات
حدیث - حدیث ما و اهل تسنن
بنام خدا

وقتی ما بچه شیعه ها میگیم حدیث، منظورمون سخن پیامبر یا حضرت زهرا یا یکی از دوازده امام معصومه. این تا حدی درسته اما باید این رو بدونیم که وقتی یه اهل تسنن میگه حدیث با اون چیزی که ما میگیم تفاوت هایی اساسی داره.
تعریف حدیث شیعه اینه؛ حدیث، سخنی است که گفتار، کردار و تقریر* معصوم (علیه السلام) را گزارش می کند. (1)
اما تعریف حدیث از نظر اهل تسنن اینه؛  حدیث عبارت است از: «گفتار، کردار، تقریر و صفتی که به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) نسبت داده شود یا گفتار و  کرداری است که به صحابی یا تابعی نسبت داده شود» (2)
دوتا فرق اساسی بین این دوتا تعریف هست؛
الف ) این دو تعریف در افراد با هم تفاوت می کنند. شیعه و اهل سنت در اینکه آنچه به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) منسوب می شود، حدیث است، اختلافی ندارند. اما شیعه، ائمه (علیهم السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) را هم به آن حضرت(صلی الله علیه و آله ) ملحق می کند. در ا ین صورت، آنچه را از غیر ایشان رسیده باشد حدیث نمی داند. اما در میان اهل سنت؛ حدیث، سخن و رفتار صحابه و تابعین را هم در برمیگیرد.
ب) بعلاوه ، این دو تعریف در موضوعات نیز تفاوت دارند . عالمان شیعه خصوصیات اخلاقی و جسمانی معصوم (علیه السلام)  را در شمار حدیث، نیاورده اند؛ در حالی که اهل سنت دایرۀ حدیث را به این امر گسترش داده اند. بنابراین اگر چنین گزارش هایی در مجموعه های حدیثی شیعه بیاید و یا عنوان حدیث بر آن اطلاق شود، مجازی می باشد.

**********************************************
پاورقی:
*هرگاه عملی در مقابل یکی از معصومین (علیهم السلام ) صورت گیرد، محذوری هم برای ایشان در اظهار نظر وجود نداشته باشد ، و آنها سکوت کنند و از آن عمل نهی نکنند، این سکوت به معنای جواز آن عمل تلقی، و از آن به تقریر تعبیر می شود.
1. کلامٌ یحکی قولَ المعصومِ أو فعلَه أو تقریرَه. سید حسن صدر، نهایة الدرایه، تحقیق ماجد غرباوی، المشعر، ص ٨٠
2. ما اضِیفَ إلی النَّبی (صلی الله علیه و آله) مِن قَولٍ أو فِعْلٍ أو تَقرِیرٍ أو صِفَةٍ أو إلی الصَّحابی أوِ التَّابِعِی مِن قَولٍ أو فِعل. ملاعلی قاری، شرحِ شرح نخبة الفکر فی مصطلح اهل الاثر ، بیروت، دار الأرقم، ص ١٥٣ ؛ معجم، ص ١١٧
طبقه بندی: مصطلح الحدیث ( درایه )، 
برچسب ها: حدیث، تعریف حدیث در شیعه، تعریف حدیث در اهل سنت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 21 شهریور 1391 | توسط : محدث نایینی