تبلیغات
حدیث - امام علی بن موسی الرضا و گسترش معارف

بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از هر چیزی باید سالروز میلاد امام رئوف، سلطان ایران، خورشید جهان حضرت امام علی ابن موس الرضا رو به همه ی شیفتگان و دوستداران حضرت، تبریک و شاد باش عرض کنم.

 

 

دوران های ائمه علیهم السلام هر کدام برای خود دارای ویژگی هایی است که امامان معصوم نیز بر اساس همین شرایط بیشترین بهره گیری را می نموده و معارف اصیل اسلام را منتشر می کرده اند. به عنوان مثال دوران امام رضا علیه السلام دوران جدیدی در نشر حدیث است . این دوران هم از نظر سیاسی و هم از نظر فضای نشر و هم از نظر شیوه ی نشر بسیار حائز اهمیت است.

در دوران امام رضا علیه السلام از آن جا که حضرت در مرکز خلافت بودند فضای بسیار بزرگی همچون جلسات مناظره با سران و علمای مذاهب و ادیان و فرق و انتشار این گفتگو ها در سطح عمومی جامعه ، حرکت امام علیه السلام از مدینه تا مرو و بیان معارف برای همه ی کسانی که در مسیر با ایشان مواجه می شدند از شرایطی بود که امام رضا به بهترین صورت از آن بهره بردند به طوری که روایت مشهور سلسلة الذهب را امام در همین فضا بیان نمودند.

دوران امام باقر و امام صادق از جهت این که ایشان فرصت یافتند تا معارف را به گوش امت برسانند، معروف است. اما باید توجه داشت که این انتشار حقایق در سطح خواص و علمای امت بود و هنوز عامه ی مردم از این معارف بی بهره بودند. ولی در دوران امام رضا علیه السلام شرایط به گونه ای شده بود که امام این حقیقت های ناب را به سطح عموم مردم برده و همه را از این گوهر های ناب بهره مند می کردند آن چنان که در نقل تاریخ آمده است در طول مسیر حرکت امام رضا به سمت مرو جمع کثیری از مردم به سخنان او گوش داده و یا در جریان حدیث سلسلة الذهب چندین هزار نفر فقط کاتب سخنان ایشان بودند.

در این زمان حتی روش بیان و تدوین حدیث نیز جدید و متنوع شده بود. در دوران امام رضا علیه السلام ، جامع نگاری ها نیز شروع می شود. این در حالی است که خود حضرت با القای احادیث در مجامع عمومی و خصوصی، پاسخ به سوالات و شبهات، طرح سوال و شبهه درمکاتب دیگر و طلب جواب برای آنها، مکتوبات و مراوده های نوشتاری، شرکت در جلسات گفتگو و مناظره و مباحثه علمی، گامی بلند در شکوفایی و حتی تثبیت معارف در سطح گسترده ای برداشتند. 

در این دوران به قدری معارف از ناحیه ی ایشان به صورت گسترده منتشر شده که گاه این بیانات توسط کاتبان و یا عالمان آن عصر تبدیل به کتاب های متعددی شده که در دوران های بعد عده ای این تألیفات را از آن خود حضرت دانسته اند همچون فقه الرضا که البته در این زمینه نظرها و خدشه هایی مطرح شده است.

به هر حال، اگر دوران امامین صادقین را دوران شکوفایی حدیث و انتشار معارف میدانند باید دوران امام رضا علیه السلام را  دوران تثبیت این شکوفایی قلمداد کرد که البته نتیجه های آن در دوران ائمه ی بعدی به وضوح قابل مشاهده است.

باشد که همه در راه عمل به این معارف و گسترش صحیح آن در ظل توجهات ویژه امام رئوف سربلن باشید و باشیم.

طبقه بندی: تاریخ حدیث، 
برچسب ها: امام رضا، گسترش معارف، تاریخ حدیث، عصر امام رضا، سلسلة الذهب، راه های نشر معارف، مباحثه و مناظره امام رضا، آثار، فقه الرضا،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 6 مهر 1391 | توسط : مهاجر محدث