تبلیغات
حدیث - برای شادی روح رفتگان، «یک دقیقه سکوت»!
برای شادی روح رفتگان، «یک دقیقه سکوت»!
داستان گرته برداری ناقص از یک فرهنگ غربی!

--------------------------------------------------------------------


 خداوند روح همه درگذشتگانمون رو غریق رحمت کنه! اینو اول گفتم تا کسی خدای ناکرده از این مطلب، برداشت دیگه ای نکنه! طرف بحث، مرحومین و درگذشتگان نیستند، بلکه آنانی هستند که در قید حیاتند و با گرته برداری ناقص، فرهنگی بی محتوا از غرب را در جامعه دینی ترویج می کنند.

تا چند سال پیش، هر از چند گاهی از قاب کوچک تلویزیون می شنیدیم که مجری بازی فوتبال می گفت: بازیکنان فلان تیم خارجی، برای فلان مرحوم یا قربانیان فلان حادثه، یک دقیقه سکوت کردند!

این مربوط به چند سال قبل بود که «هر چند سال، یکبار» از این گونه مراسم ها می دیدیم و می شنیدیم؛ اما حالا، «هر سال، چند بار» از رسانه ملی این مراسم خارجی و فرهنگ غربی، عمدا یا سهوا، تبلیغ می شود که: بازیکنان فلان تیم خارجی، در فلان بازی، برای فلان مرحوم، یک دقیقه سکوت کردند!
چند مورد رو با هم مرور می کنیم (که در رسانه ها و بعضا در قاب رسانه ملی منعکس شده):

* بازیکنان چلسی و لیورپول و تماشاگران، پیش از شروع بازی به احترام مرگ گری اسپید، یک دقیقه سکوت کردند.
* یک دقیقه سکوت در استادیوم المپیک برلین به یاد قربانیان حملات اخیر اسلو و اوتویا انجام گرفت.
* در ورزشگاه چاپین ورزشگاه خانگی خه رس، پیش از دیدار این تیم در مقابل رئال به احترام لوییس مولونی بازیکن و سرمربی سابق رئال که روز جمعه درگذشت یک دقیقه سکوت اختیار شد.


حالا این یک دقیقه سکوت چه سودی به حال اون مرحوم یا قربانی داره، بماند چون بالاخره غربی ها عقاید خاصی دارند و فرهنگشون مطابق با همون افکارشونه!

اما موندم کجای این سوغات ناموزون غربی، به قامت رعنای فرهنگ ایرانی و اسلامی خودمون می خوره؟!

در فرهنگ غنی اسلامی، یک دقیقه سکوت که سهل است، هزاران ساعت سکوت هم کمترین فایده ای به حال مرحومین و درگذشتگان ندارد و کمترین دردی از آنان دوا نمی کند!


قرائت فاتحه و صلوات برای مرحومین کجا و یک دقیقه سکوت کجا؟!
قرائت آیات کریمه قرآن برای آنان کجا و یک دقیقه سکوت کجا؟!

خودمون رو گول نزنیم!
یک دقیقه سکوت رسم شیکی به نظر میاد اما توش هیچی نیست!

درد وقتی گل می کنه که ما توی این رسم، گوی سبقت رو از مخترعینش هم ربودیم!

می گید: نه؛ چند خبر رو با هم مرور کنیم:

*بازیکنان پرسپولیس و شهرداری به احترام بابک معصومی یک دقیقه سکوت کردند.
*با موافقت کنفدراسیون فوتبال آسیا قبل از بازی ایران و عراق به دلیل سانحه سقوط هواپیما در ارومیه، حاضران در ورزشگاه یک دقیقه سکوت می‌کنند.
*دربی 73 در حالی آغاز شد که پیش از به صدا درآمدن سوت مسابقه، بازیکنان دو تیم به احترام درگذشت عکاس پیشکسوت کشورمان یک دقیقه سکوت کردند.
*مسئولان سازمان لیگ اعلام کردند به مناسبت زلزله در ژاپن و همدردی با بازماندگان این حادثه پیش از شهرآورد هفتادم تیم ها و تماشاگران یک دقیقه سکوت خواهند کرد. (تاریخ : 10/1/90)
*در جلسه هماهنگی مسئولان تیم های تراکتورسازی و ملوان  برای بازی امروز دو تیم که در هیات فوتبال انزلی برگزار شد حسن آذرنیا سرپرست تیم  تراکتورسازی با اشاره به اینکه سالگرد درگذشت مرحوم دکتر علیرضا نیک مهر دروازبان سابق تیم تراکتورسازی را  دیروز گذراندیم، درخواست کرد به احترام درگذشتگان تیم تراکتورسازی و ملوان قبل از بازی یک دقیقه سکوت اعلام شود که مورد تصویب واقع شد.

سهل است، به اینها هم قانع نشدیم و از غربی ها می خواهیم که برای مرحومین ما هم یک دقیقه سکوت بگیرند؛ شاید توی اون یک دقیقه سکوت اون ها، رمز و راز خاصی وجود داره که اینجا بدست نمیاد (!):

«هواداران مرحوم ناصر حجازی در شبکه اجتماعی فیس بوک درخواستی را مطرح کرده‌اند که در بازی امشب فینال لیگ قهرمانان اروپا، بازیکنان و تماشاگران برای درگذشت اسطوره فوتبال ایران یک دقیقه سکوت کنند. این درخواست در صفحه‌ای که با نام «حمایت از ناصر حجازی» ایجاد شده، مطرح شده است.»

این هم متن یکی از این درخواست ها:

«با تشکر. تعداد اعضا به 275 نفر رسید. بشتابید. فرصت زیادی نمانده، بشتابید.  فرصت زیادی باقی نمانده. به لینک زیر بروید و درخواست 1 دقیقه سکوت به احترام ناصر حجازی در فینال ام باشگا های اروپا را تایید کنید. حداقل به 50000  تایید نیازمندیم. بشتابید.»

غربیا، غربی اند، با فرهنگ خاص خودشون (خوب یا بدش، بماند)،
اما ما ایرانی هستیم، با فرهنگ غنی اسلامی؛
هر فرهنگی قامتی خاص دارد و لباسی مخصوص؛
لباس ناموزون فرهنگ غربی، بر قامت رعنای ایرانی، راست نیاید!

والسلام

طبقه بندی: پرسش و پاسخ، 
برچسب ها: فرهنگ غربی، فرهنگ اسلامی، یک دقیقه سکوت، فاتحه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 11 مهر 1391 | توسط : حسین جوادی نیا