تبلیغات
حدیث - دهه کرامت و جسارت به کرامت !

عجب دنیایی است این دنیا !

در جایی از این عالم و در دهه ی کرامت، که نور خدا بر قلبهای مشتاق تابیده، خیل ارادتمندان به تکریم خاندان آخرین رسول خدا صلی الله علیه و آله پرداخته و در گوشه ای دگر، دژخیمان شیطان پنجه بر رخ آفتاب می کشند.

دهه ی کرامت و بزرگداشت حضرت فاطمه ی معصومه و میلاد امام رضا علیه السلام مبارک

جسارت به هویت کرامت بشر، پیامبر مظلوم اسلام سلام الله علیه و آله تسلیت .

از قبل، خودم رو آماده کرده بودم تا به پاسداشت بانوی آسمانی قم، بنویسم؛ ولی درد زخم جسارت به پیامبر، قلمم را به رعشه درآورده و همه فکرم بر این است که یا نمی دانند که به چه کسی توهین میکنند که وای بر جهالت شان و یا می دانند که حریم قدسی چه بزرگی را می شکنند که آه از عداوت شان .

واقعاً چه کسی او را می شناسد؟

صریح بگویم هیچ کس ! مگر خدای کریم و خود او و نفس و مثل او .

خدای بلند مرتبه او را در قرآن این گونه معرفی می کند :

ما كانَ مُحَمَّدٌ أَبا أَحَدٍ مِنْ رِجالِكُمْ وَ لكِنْ رَسُولَ اللَّهِ وَ خاتَمَ النَّبِیِّینَ وَ كانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلیما (1)

در روایتی نبی مکرم صلوات الله علیه و آله خود را چنین معرفی می کند:

یَرْفَعُهُ إِلَى مُحَمَّدِ بْنِ ثَابِتٍ قَالَ‏ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لِعَلِیٍّ ع وَ أَنَا رَسُولُ اللَّهِ وَ الْمُبَلِّغُ عَنْهُ وَ أَنْتَ وَجْهُ اللَّهِ وَ الْمُؤْتَمُّ بِهِ فَلَا نَظِیرَ لِی إِلَّا أَنْتَ‏ وَ لَا مِثْلُكَ إِلَّا أَنَا صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْهِمَا  (2)

امام امیرالمؤمنین نیز در وصف او می فرماید :

اجْعَلْ شَرَائِفَ صَلَوَاتِكَ وَ نَوَامِیَ بَرَكَاتِكَ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَ رَسُولِكَ الْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ وَ الْفَاتِحِ لِمَا انْغَلَقَ وَ الْمُعْلِنِ الْحَقَّ بِالْحَقِّ وَ الدَّافِعِ جَیْشَاتِ الْأَبَاطِیلِ وَ الدَّامِغِ صَوْلَاتِ الْأَضَالِیلِ كَمَا حُمِّلَ فَاضْطَلَعَ قَائِماً بِأَمْرِكَ مُسْتَوْفِزاً فِی مَرْضَاتِكَ غَیْرَ نَاكِلٍ عَنْ قُدُمٍ وَ لَا وَاهٍ فِی عَزْمٍ وَاعِیاً لِوَحْیِكَ حَافِظاً لِعَهْدِكَ مَاضِیاً عَلَى نَفَاذِ أَمْرِكَ حَتَّى أَوْرَى قَبَسَ الْقَابِسِ وَ أَضَاءَ الطَّرِیقَ لِلْخَابِطِ وَ هُدِیَتْ بِهِ الْقُلُوبُ بَعْدَ خَوْضَاتِ الْفِتَنِ وَ الْآثَامِ وَ أَقَامَ بِمُوضِحَاتِ الْأَعْلَامِ وَ نَیِّرَاتِ الْأَحْكَامِ فَهُوَ أَمِینُكَ الْمَأْمُونُ وَ خَازِنُ عِلْمِكَ الْمَخْزُونِ وَ شَهِیدُكَ یَوْمَ الدِّینِ وَ بَعِیثُكَ بِالْحَقِّ وَ رَسُولُكَ إِلَى الْخَلْقِ‏  اللَّهُمَّ افْسَحْ لَهُ مَفْسَحاً فِی ظِلِّكَ وَ اجْزِهِ مُضَاعَفَاتِ الْخَیْرِ مِنْ فَضْلِكَ اللَّهُمَّ وَ أَعْلِ عَلَى بِنَاءِ الْبَانِینَ بِنَاءَهُ وَ أَكْرِمْ لَدَیْكَ مَنْزِلَتَهُ وَ أَتْمِمْ لَهُ نُورَهُ وَ اجْزِهِ مِنِ ابْتِعَاثِكَ لَهُ مَقْبُولَ الشَّهَادَةِ مَرْضِیَّ الْمَقَالَةِ ذَا مَنْطِقٍ عَدْلٍ وَ خُطْبَةٍ فَصْلٍ اللَّهُمَّ اجْمَعْ بَیْنَنَا وَ بَیْنَهُ فِی بَرْدِ الْعَیْشِ وَ قَرَارِ النِّعْمَةِ وَ مُنَى الشَّهَوَاتِ وَ أَهْوَاءِ اللَّذَّاتِ‏ وَ رَخَاءِ الدَّعَةِ وَ مُنْتَهَى الطُّمَأْنِینَةِ وَ تُحَفِ الْكَرَامَة (3)

گرامى‏ترین درودها و افزون‏ترین بركات خود را بر محمّد صلّى اللّه علیه و آله و سلّم بنده و فرستاده‏ات اختصاص ده، كه خاتم پیامبران گذشته، و گشاینده درهاى بسته و آشكار كننده حق با برهان است.

دفع كننده لشكرهاى باطل، و درهم كوبنده شوكت گمراهان است، آن گونه كه بار سنگین رسالت را بر دوش كشید، و به فرمانت قیام كرد، و به سرعت در راه خشنودى تو گام برداشت، حتّى یك قدم به عقب برنگشت، و اراده او سست نشد، و در پذیرش و گرفتن وحى، نیرومند بود، حافظ و نگهبان عهد و پیمان تو بود، و در اجراى فرمانت تلاش كرد تا آنجا كه نور حق را آشكار، و راه را براى جاهلان روشن ساخت، و دل‏هایى كه در فتنه و گناه فرو رفته بودند هدایت شدند. پرچم‏هاى حق را بر افراشت. و احكام نورانى را بر پا كرد، پس او پیامبر امین، و مورد اعتماد، و گنجینه‏دار علم نهان تو، و شاهد روز رستاخیز، و بر انگیخته تو براى بیان حقائق، و فرستاده تو به سوى مردم است.

پروردگارا! براى پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم در سایه لطف خود جاى با وسعتى بگشاى، و از فضل و كرمت پاداش او را فراوان گردان. خداوندا! كاخ آیین او را از هر بنایى برتر و مقام او را در پیشگاه خود گرامى‏تر گردان و، نورش را كامل گردان، و پاداش رسالت او را پذیرش گواهى و شفاعت و قبول گفتار او قرار ده، زیرا كه داراى منطقى عادلانه، و راه جدا كننده حق از باطل بود.

بار خدایا! بین ما و پیغمبرت در نعمت‏هاى جاویدان، و زندگانى خوش، و آرزوهاى بر آورده، و خواسته‏هاى به انجام رسیده، در كمال آرامش، و در نهایت اطمینان، همراه با مواهب و هدایاى با ارزش، جمع گردان! (4)

و هم ایشان در جای دیگر می فرمایند:

حَتَّى أَفْضَتْ كَرَامَةُ اللَّهِ سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى إِلَى مُحَمَّدٍ ص فَأَخْرَجَهُ مِنْ أَفْضَلِ الْمَعَادِنِ مَنْبِتاً وَ أَعَزِّ الْأَرُومَاتِ مَغْرِساً مِنَ الشَّجَرَةِ الَّتِی صَدَعَ مِنْهَا أَنْبِیَاءَهُ وَ انْتَجَبَ مِنْهَا أُمَنَاءَهُ عِتْرَتُهُ خَیْرُ الْعِتَرِ وَ أُسْرَتُهُ خَیْرُ الْأُسَرِ وَ شَجَرَتُهُ خَیْرُ الشَّجَرِ نَبَتَتْ فِی حَرَمٍ وَ بَسَقَتْ فِی كَرَمٍ لَهَا فُرُوعٌ طِوَالٌ وَ ثَمَرٌ لَا یُنَالُ فَهُوَ إِمَامُ مَنِ اتَّقَى وَ بَصِیرَةُ مَنِ اهْتَدَى سِرَاجٌ لَمَعَ ضَوْؤُهُ وَ شِهَابٌ سَطَعَ نُورُهُ وَ زَنْدٌ بَرَقَ لَمْعُهُ سِیرَتُهُ الْقَصْدُ وَ سُنَّتُهُ الرُّشْدُ وَ كَلَامُهُ الْفَصْلُ وَ حُكْمُهُ الْعَدْلُ أَرْسَلَهُ عَلَى حِینِ فَتْرَةٍ مِنَ الرُّسُلِ وَ هَفْوَةٍ عَنِ الْعَمَلِ وَ غَبَاوَةٍ مِنَ الْأُمَمِ‏ (5)

تا اینكه كرامت اعزام نبوّت از طرف خداى سبحان به حضرت محمّد صلّى اللّه علیه و آله و سلّم رسید. نهاد اصلى وجود او را از بهترین معادن استخراج كرد، و نهال وجود او را در اصیل‏ترین و عزیزترین سرزمین‏ها كاشت و آبیارى كرد، او را از همان درختى كه دیگر پیامبران و امینان خود را از آن آفرید به وجود آورد، كه عترت او بهترین عترت‏ها، و خاندانش بهترین خاندانها، و درخت وجودش از بهترین درختان است، در حرم أمن خدا رویید، و در آغوش خانواده كریمى بزرگ شد، شاخه‏هاى بلند آن سر به آسمان كشیده كه دست كسى به میوه آن نمى‏رسید. پس، پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم پیشواى پرهیزكاران، و وسیله بینایى هدایت خواهان است، چراغى با نور درخشان، و ستاره‏اى فروزان، و شعله‏اى با برق‏هاى خیره كننده و تابان است، راه و رسم او با اعتدال، و روش زندگى او صحیح و پایدار، و سخنانش روشنگر حقّ و باطل، و حكم او عادلانه است. خدا او را زمانى مبعوث فرمود كه با زمان پیامبران گذشته فاصله طولانى داشت و مردم از نیكوكارى فاصله گرفته، و امّت‏ها به جهل و نادانى گرفتار شده بودند. (6)

این است آن رسولی که شیطان بی رحمانه بر وی تاخته و آفتاب جمالش را می خواهد به خاک پرانی، آلوده سازد، اما؛

یُریدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُون‏ (7)

_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_*_+_

1.         الأحزاب : 40

2.        ارشاد القلوب دیلمی ج 2 ص 404

3.      نهج البلاغه خطبه 72

4.      ترجمه مرحوم دشتی

5.       نهج البلاغه خطبه 94

6.       ترجمه مرحوم دشتی

7.      صف :8

طبقه بندی: مناسبت ها، 
برچسب ها: پیامبر، پیامبر اسلام، دهه کرامت، جسارت به رسول الله، اوصاف پیامبر اسلام، امام علی، نهج البلاغه،
مطالب مرتبط: امام خامنه ای، آیت الله وحید خراسانی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 30 شهریور 1391 | توسط : مهاجر محدث